Pozor na oheň

může vás překvapit nečekanými způsoby!

Pár dnů v létě na jachtě na Orlíku se už pro mě začalo pomalu stávat tradiční „léčebnou kůrou“ umožňující malé vytržení z každodenní městské a pracovní reality. Voda, samota a klid, lesy a trochu i strohý a drsný vzhled orlických břehů dává člověku pocit návratu zpátky ke své podstatě. A stalo se zvykem, že denní zápolení s vodou a větrem dokáže skvěle uzavřít večerní poklábosení u ohýnku. Tak nějak to na mém jachtění vždycky fungovalo. Jenže tentokrát jsme se trochu přepočítali.

Sedíme u ohýnku, povídáme, popíjíme pivko a pečeme buřty, a po vzdálené hladině si to šine předpisově osvětlený motorák. Vida, tak to má být, říkám si jako čerstvý majitel průkazu VMP. A aby to tak nebylo, když to byl člun policie. Beze spěchu nás mine, pak ale udělá vlnku a ladně přistane asi padesát metrů od nás. Poté z něj hbitě vyskočí asi 3 lidé s uniformovaným policistou v čele a s každým jejich krokem přímo k nám nás pozvolna opouští myšlenka, že by se snad chtěli zeptat, jestli nemáme párek navíc. Asi znáte ten pocit - přichází k vám zákon. A protože oni jsou ti dobří, tak jste vy ti špatní. „Prosím připravte si nějaké doklady, za okamžik si popovídáme“, řekli a zamířili totéž sělit skupince opodál. Moc jsme si nepopovídali, vedl se spíš monolog a navíc nám do řeči dvakrát nebylo. „Je to váš stan, ten v lese? Víte, že podle vyhlášky hejtmana jihočeského kraje je nyní zakázáno rozdělávat oheň ve volné přírodě? Takže to bude pokuta 1000 Kč. A pokud byste to náhodou nevěděli, je obecně zakázáno rozdělávat oheň mimo oficiální tábořiště. A také je zakázáno rozdělávat oheň ve vzdálenosti menší než 50 m od hranice lesa.“ Takže to bylo jasné. Přestoupili jsme hned tři nařízení, z toho se asi nevykecáme. Prostě padouši na třetí, totální. Kupodivu existovali i horší - opodál rybařící rodina s asi pětiletou holčičkou, které patřil ten stan a jejichž ohýnek právě dohoříval. Oni se navíc dopustili ještě nedovoleného táboření, takže padouši na čtvrtou. Naštěstí alespoň ty ryby chytali legálně. Příchozí ochránci práva a pořádku byli totiž policista, hasič a rybářská stráž (či jak se tento orgán oficiálně jmenuje).

Co dodat. Civilizace nás tedy dostihla i na tom zdánlivě pustém kamenitém břehu. Zaplatili jsme stejně jako sousedé 500 Kč a skoro byli vděční, že nám ti muži zákona druhou pětistovku odpustili. A pak jsme šli každý po svém. My seděli ještě nějaký čas u dohořívajících klacíků a oni se vydali k dalším plápolavým světélkům, viditelných za padajícího večera na stovky metrů daleko. Jen v našem dohledu byli tři. Objeli je všechny.

K uvedenému několik poznámek pod čarou. Ten den (pátek 28. 7.) „zpřísněný“ zákaz opravdu platil. Jeho text lze nalézt třeba zde. Ani v kempu v Lavičkách o něm však nikdo nevěděl, na místní vývěsce s jinými obecními vyhláškami nic publikováno nebylo. O tom jsme se informovali den předem po jiném drobném slovním ohýnkovém konfliktu. Hasič nám řekl, že jsme se v případě nejistoty mohli dotázat na čísle 150, že by se za zneužití tísňového čísla (asi) nepovažovalo.

Jak ale argumentoval policista, i přes nařízení kraje by však platily i jiné zákazy, vyplývající ze Zákona o lesích (289/1995 Sb., zejména § 20), zakazující táboření v lese mimo vyhrazená místa a rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň ve vzdálenosti 50 m od okraje lesa. Zdá se tedy, že legálně si ohýnek volně na Orlíku asi tak jako tak stejně neuděláte. Otázkou navíc je, zda za otevřený oheň nemůže být v krajním případě považováno i použití PB vařiče z lodi.

Následující den, tedy v sobotu, jsem policejní člun ve dne ani večer či v noci neviděli. Nikdy jsem si ho nevšimli ani v předchozích letech. Původně jsme si mysleli, že to setkání byla taková "nešťastná shoda okolností". Akce ovšem jasně souvisela s vydaným nařízením, termín by vybraný dobře - byl pátek a lidé vyrazili na víkend. Zároveň byl i poslední den platnosti původně přepokládaného termínu ukončení vyhlášky. Pokutu jsme nezbytně dostat nemuseli, zase tak nebezpečně jsme se nechovali a viděl jsme mnohem hůř umístěné ohně. Ale každá koruna do regionální kasy se jistě hodí, tak proč nevybírat. Je též pravda, že jsme mohli přispět i víc.

K ohni ještě jednu věc. Hasič se při konverzaci zmínil o tom, že na lodi se vařič používat nesmí. Asi je na to tedy také nějaký obecný předpis. Tohle nijak neřeším, na lodi nevařím, ani zakotvené. Logika jasně říká, že loď je relativně labilní a nečekané zhoupnutí může přijít jak z čistého nebe. A o nohy popálené polévkou nebo o lov kutálejícího se hořícího vařiče logicky nikdo nestojí. Ale přesto - dávejte pozor.

Takže to je vše. Každý ať si z toho vezme poučení, jaké chce. Pro mě je to tak, že k večernímu posezení nějaký plamínek prostě patří. I kdyby to měla být jen svíčka. A navíc budu vědět, že může přijet zase ten vzorně osvětlený člun.

Doplněno 3. 8. 2006:

Na stránkách www.kraj-jihocesky.cz již lze nalézt odvolání vyhlášeného omezení
"Jihočeský hejtman ruší zákaz ohňů Od soboty bude opět možné rozdělávat v jižních Čechách ohně. Jihočeský hejtman Jan Zahradník, který z důvodů extrémního sucha vyhlásil od 21. července dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požáru a s tím související požárně bezpečnostní omezení, dnes rozhodl o jejich zrušení. Učinil tak na základě nastalé změny počasí provázené dešti, kdy na většině území kraje již hrozba požárů pomíjí. Znamená to, že zákaz rozdělávat oheň v přírodním prostředí a spalovat hořlavé látky ve volném prostranství, včetně jakékoli pálení v lese, platí ještě v pátek do 24.00 hodin. A tak až víkendový program si jihočeští občané a návštěvníci kraje mohou zpestřit třeba i posezením u táboráku bez rizika pokuty."

Zdá se, že riziko pokuty bude menší. Honící psi asi nebudou vypuštěni. Nicméně omezení vyplývající např. ze Zákona o lesích platí. Že vám tedy u ohýnku nemohou ubýt peníze z portmonky proto úplně jisté není.

Martin M.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Reaper WATANA černá 38 - Pánské žabky

169 Kč
Shop

Umbro REDHILL HIGH W PROOF tmavě zelená 11.5 - Pánská volnočasová obuv

899 Kč
Shop

Arcore MIRRAGE bílá (59 - 60) - Lyžařská přilba

1 999 Kč
Shop

Ocean Reef SNORKIE TALKIE Komunikační zařízení, oranžová, velikost UNI

2 399 Kč
Shop

Lotto RUNNER PLUS 95 W modrá 6 - Dámská volnočasová obuv

999 Kč
Shop

Compressport RACE V3.0 RUN LO bílá T1 - Běžecké ponožky

440 Kč
Shop